Шукайте послуги та іншу корисну інформацію
  • Головна
  • Блог
  • Лікування каналів зубів з мікроскопом. Клінічні випадки

Лікування каналів зубів з мікроскопом. Клінічні випадки

Сьогодні я хочу наочно показати на прикладі ряду клінічних випадків зі своєї практики, чим же допомагає стоматологам і їх пацієнтам велике збільшення і хороше освітлення. Почнемо з ендодонтії (лікування каналів). Це найбільш затребувана область застосування мікроскопів. Я думаю після перегляду фотографій з поясненнями у вас не виникне питань, чи так потрібен мікроскоп при лікуванні каналів.

МИНИМАЛЬНО ИНВАЗИВНЫЙ ДОСТУП К КАНАЛАМ ПРИ ПЕРВИЧНОМ ЛЕЧЕНИИ.

На сьогодні один з головних трендів стоматології - дбайливе ставлення до тканин зуба. В основному саме від цього залежить їх довголіття. Якщо раніше виникала необхідність лікування каналів, лікарю часто доводилося видаляти не тільки уражені карієсом тканини. Велика кількість здорових, ні в чому не винних тканин высверливалось просто для того, щоб лікар міг краще роздивитися "нутрощі" зуба.

В результаті після лікування каналів зуб доводилося відновлювати коронкою, та ще іноді і зі штифтами. Загалом виходила класична схема: одне лікуємо - інше калічимо.

З впровадженням мікроскопів в практику лікування каналів підходи змінюються. На фото зліва - доступ до каналів, сформований для зручності роботи без збільшення. Праворуч - доступ, достатній для роботи в каналах з мікроскопом. Як то кажуть, відчуйте різницю!

Праворуч - доступ, достатній для роботи в каналах з мікроскопом. Як то кажуть, відчуйте різницю!

Історія банальна: під старою пломбою занепокоїв зуб-нив від холодного і сам по собі, загалом абсолютно типова проблема. Лікування теж цілком банальне - "видалення нерва", або, кажучи стоматологічною мовою, депульпування.

Навіщо ж тут мікроскоп?

Він дозволив провести лікування через махоньку дірочку, діаметром трохи більше 1 мм, зроблену через стару пломбу. При цьому через цю маленьку дірочку візуально видимим фактично весь канал зуба, а значить було досить легко контролювати якість її очищення. Цей фактор визначає якість всього втручання (докладніше про це трохи нижче). Адже залишки і обривки "нерва", не видалені з каналу, призводять до появи через деякий час гранулем і кіст. Т. ч. без втрати якості було проведено лікування, яке не зажадало висвердлювання жодного зайвого квадратного мм здорових тканин. Після лікування зуб був закритий звичайною пломбою, ніяких штифтів, ніяких коронок. Максимально дбайливий підхід до тканин зуба в дії.

МІНІМАЛЬНО ІНВАЗИВНИЙ ПІДХІД ПРИ ЛІКУВАННІ КАНАЛІВ ЗУБІВ ПІД КОРОНКАМИ І МОСТАМИ

Логічним продовженням попереднього пункту є лікування зубів під коронками або мостами. Уявляємо собі досить часту ситуацію: захворів зуб під коронкою. Доктор робить знімок і констатує, що є проблема, що вимагає втручання всередину каналів зуба. Коронка (або цілий міст на кілька зубів) повинен бути знятий і викинутий в смітник... Лякаюча гаманець перспектива, чи не правда? А якщо все це було зроблено зовсім недавно, то ще й вкрай образлива.

Логічним продовженням попереднього пункту є лікування зубів під коронками або мостами. Уявляємо собі досить часту ситуацію: захворів зуб під коронкою. Доктор робить знімок і констатує, що є проблема, що вимагає втручання всередину каналів зуба. Коронка (або цілий міст на кілька зубів) повинен бути знятий і викинутий в смітник... Лякаюча гаманець перспектива, чи не правда? А якщо все це було зроблено зовсім недавно, то ще й вкрай образлива.

З цієї ж причини багато лікарів вважають за краще заздалегідь депульпувати живі зуби, якщо на них одягаються коронки. Оскільки, якщо зуб під коронкою заболить в гарантійний період (ймовірність цього завжди існує), то її доведеться знімати і переробляти... за свій рахунок. Нікому цього не хочеться, і така лікарська "перестраховка" виходить хоч і варварської по відношенню до зубів, але цілком зрозумілою.

Ось в таких випадках мікроскоп знову допомагає зруйнувати застарілі догми. При можливості створити мінімальну "дірку" для нормальної якісної обробки каналів, відпадає необхідність демонтувати безповоротно коронки і мости.

Ось, наприклад, випадок, в якому зуб захворів через деякий час після цементування металокерамічного моста. Доступ до каналів без збільшення зруйнував би металокерамічну коронку геть, а значить, весь міст довелося б повністю міняти. При лікуванні з мікроскопом міст знімати не довелося. Все втручання було вироблено через маленьку дірочку в коронці.

Після закінчення лікування міні-отвір в коронці було акуратно закрито світловий пломбою без будь-яких наслідків. Коронка і міст, зовсім недавно встановлені, були збережені пацієнту.

КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ОЧИЩЕННЯ КАНАЛІВ

Як я вже згадував, від того, наскільки якісно стоматолог очистить канал від залишків м'яких тканин пульпи ("нерва") при первинному лікуванні, багато в чому залежить прогноз на майбутнє зуба. Самі стоматологи, які працюють без збільшення, часто впевнені в тому, що вже при первинному лікуванні каналів мікроскоп не потрібен. Чого, мовляв, там роздивлятися? Але на ділі нерідко виходить, що канал залишається "брудним".

Адже без хорошого збільшення і освітлення всередину каналу заглянути неможливо. В результаті упереміш з пломбувальним матеріалом в свежепролеченном каналі залишаються обривки пульпи... буквально м'ясний фарш - ласощі для мікробів! Своїми руками стоматолог створює для патогенної флори райські умови - немає згубних світла і кисню, зате в надлишку їжа. У таких умовах всі думки у мікробів тільки про розмноження, чим вони в каналах і займаються. Нашому організму токсини, що виділяються цими одноклітинними тваринами, зовсім не подобаються. Тому він включає захисну запальну реакцію. Як наслідок отримуємо через якийсь час кісту або гранульому на корені зуба, хоча по рентгену канали можуть бути запломбовані до верхівок. Що, як би, робить доктора начебто невинним в проблемі. Тоді лікаря "доводиться" все пояснювати індивідуальною схильністю до кіст, поганим імунітетом або тим, що видалення нерва проводилося на старіючу місяць, що не по фен-шую... Як ви тепер розумієте, це помилка, іноді сумлінне, іноді не дуже.

Канали можуть бути запломбовані гутаперчею досить пухко з порожнечами. А що ще гірше, при очищенні пустот ми бачимо коричневі обривки того самого "фаршу з пульпи" (показано стрілками), який був замурований в каналах разом з пломбувальним матеріалом. Цей своєрідний продовольчий склад і привів до розвитку на корені зуба гранульоми. На нижній правій фотографії показана порожнина зуба вже після проведеної ретельного очищення. Мікроскоп дозволив буквально оком бачити всі залишки старого пломбувального матеріалу і залишеної в каналі бруду. Контролюючи візуально якість очищення каналу ми значно покращуємо прогноз зуба після лікування каналів.


Коли гутаперча щільно заповнила весь простір каналів, у мікробів немає ні вільної житлоплощі, ні їжі. У таких випадках, як ви розумієте, вже не до розмноження. А отже, нашому організму не з ким воювати, і запальний процес (гранульома) тепер напевно зійде нанівець.

Рентген-контроль на етапах лікування обов'язковий.

Отже, сьогодні ми побачили відразу кілька ситуацій, коли мікроскоп при первинному лікуванні каналів істотно покращує її якість і, відповідно, подальший прогноз зуба. Це ті самі ситуації, коли і самі стоматологи часто думають, що "вже тут-то мікроскоп не потрібен, можна і без нього обійтися". За фактом виходить, що при відсутності мікроскопа навіть легкі і неускладнені заплутаною кореневої анатомією випадки лікування здатні найбільш рукатих і чутливих дантистів поставити в неприємне становище. Ніякі золоті руки, ні навіть третє око не здатні замінити окуляри з потужним збільшенням і освітленням.

Як потрапити на прийом?

Для запису онлайн заповніть форму:

Напишіть відгук про клініку MK Dental Clinic

Если вы посещали нашу клинику и хотите поделиться впечателниями, оставьте, отзыв. Будьте объективны, ваша оценка поможет другим определиться с выбором. Заранее благодарны за ваше участие!
load photo